03 marca 2024

8 praktycznych wskazówek dla przyszłych Par Młodych

Fotograf i 140 rozbójników

Wynajmując fotografa lub kamerzystę na Wasz wymarzony ślub oczekujecie od niego świetnych ujęć, a przede wszystkim Was na zdjęciach. Wzniosłość chwili i istotność tego co dzieje się podczas uroczystości zaślubin w kościele, plenerze czy urzędzie to NAJWAŻNIEJSZY moment całego wesela. Najważniejszy nie tylko dla Was ale i dla Nas :) Fotografom i Kamerzystom też zależy aby uchwycić wszystkie momenty przysięgi, wymiany obrączkami, waszych spojrzeń, uścisków rąk itp. dlatego też niezwykle Ważną rzeczą jest poinformowanie lub poproszenie swoich gości by nie chodzili po kościele, urzędzie lub przy ołtarzu w plenerze z telefonami lub własnymi aparatami. TO PIEKIELNIE WAŻNE. Nie dość, że zdjęcia te najprawdopodobniej  nie będą przez Was wykorzystywane to dodatkowo goście chodząc wprowadzają zbędne zamieszanie i chaos. Ponadto taki “wujek Mietek” chcąc nagrać superefektowny film telefonem z Waszej przysięgi najzwyczajniej może wejść w kadr i zepsuć całe ujęcie. Pamiętajcie! Ślub to moment w którym powinniście skupić się na sobie, na przysiędze, na tym co mówi ksiądz (tak, niektóre kazania nie są kopiuj wklej z Internetu i ksiądz mówi na prawdę piękne i dające do myślenia rzeczy). Sfora ludzi przed ołtarzem może te chwile zepsuć. Podobnie sprawa wygląda podczas pierwszego tańca, wychodzenia młodych z kościoła czy podziękowań rodziców. Telefony skierowane w Waszą stronę podczas tak ważnych momentów to nic fajnego… Oczywiście, jako profesjonaliści staramy się zrealizować materiał tak aby był on wolny od takich “fantów” ale jeśli podczas pierwszego tańca co trzecia osoba ma telefon w rękach, a co gorsza z nagrywa z włączoną latarką to najzwyczajniej nie da się tego zatuszować :( Po to wynajmujecie nas abyśmy to my zrobili zdjęcia nagrali film i pozostali przy tym możliwie jak najmniej widoczni :) Wujek czy Ciocia poczeka na zdjęcia :) a jak na prawdę BARDZO potrzebuje użyć aparatu niech zrobi to z poziomu ławki.

Reasumując to wszystko. Nie dajcie się przeciwnościom, zaplanujcie sobie wszystko wcześniej, nie organizujcie ślubu w dniu ślubu :) bądźcie uśmiechnięci, pogodni, do wszystkiego podchodźcie na lajcie i co najważniejsze NIE STRESUJCIE SIĘ!

 

Pozować czy nie ?

          W zasadzie ten punkt mógłby skończyć się po dwóch słowach: “BĄDŹCIE NATURALNI”, ale ja napiszę wam czemu warto jest być naturalnym i co może pomóc żeby takim być. Wbrew pozorom podczas takiego dnia przy tylu ludziach i obiektywach skierowanych w Waszą stronę nie jest to łatwe :) Co najważniejsze i mam wrażenie że powtarzane przeze mnie za często: skupcie się na sobie :) Samo to doda Wam naturalności i autentyczności na zdjęciach :) Zapomnijcie także o fotografie czy kamerzyście. W tym dniu nas nie ma, tylko w teorii. Tak naprawdę uwijamy się jak małe mróweczki po to żeby wszystko wyszło jak należy. Jeśli robimy zdjęcia podczas przygotowań skupcie się na nich, nie patrzcie się w obiektyw (no chyba, że o to poprosimy), rozmawiajcie z bliskimi, uśmiechajcie się, żartujcie bądźcie jednym słowem NATURALNI. Pamiętajcie, że jesteście niejako łącznikiem między fotografem, a rodziną :) Naszymi luźnymi relacjami oraz Waszym naturalnym, nieskrępowanym i naturalnym zachowaniem możemy rozluźnić atmosferę i sprawić że tata, mama wujek czy ciocia będą także naturalnie się zachowywać. Podobnie sprawa ma się podczas przysięgi, tańca, zdjęć robionych przy stołach czy nawet późniejszych sesji zdjęciowych. Tak tak… wiem, nie na co dzień zdarza się, że przysięgacie sobie coś do końca życia, lub nie zawsze pozujecie ubrani w stroje ślubne przed obiektywem. Ważne jest abyście skupili się na tym co was otacza, i byli po prostu sobą.           Co może Wam pomóc w tym żebyście się nie stresowali, byli pewni siebie, a przy tym naturalni? Po pierwsze, przeczytajcie ten lub inny poradnik i zastosujcie się do rad :). Po drugie, przećwiczcie mimikę, pozy, i zachowania przed lustrem(może wydawać się to głupie ale działa i poprawia świadomość siebie). Stańcie sobie razem przed dużym lustrem (o ile takie macie) złapcie się za ręce jak na przysiędze, przejdźcie się po korytarzu lub na spacerze niczym przy wychodzeniu z kościoła, potrenujcie całowanie się. Nie zarzucam Wam że nie potraficie :D Ale przy gorzkiej wódce należy całować się delikatnie z lekką nutką romantyczności:) (zaufajcie mi, trening nie dość, że przyjemny to i praktyczny). Poćwiczcie także uśmiech (szczery uśmiech jest super ale nie zawsze korzystnie wygląda na zdjęciach) Po trzecie, Pamiętajcie o prostych plecach i wyciągniętej szyi. Zwracajcie uwagę na ułożenie nóg, nie chowajcie ich pod krzesło, nie siadajcie okrakiem zaufajcie mi nie wygląda to za dobrze  na zdjęciach. :) Kolejną rzeczą o której warto pamiętać jest to, że jeśli już pozujecie patrząc się na aparat nie patrzcie się na wprost, pamiętajcie, że możecie odrobinę skręcić głowę w bok. Lekkie ujęcia z profilu wyglądają fajniej :) To chyba na tyle :)

Korzystajcie z tego pięknego dnia

          Na waszym ślubie i weselu to wy jesteście gwiazdami wieczoru i nocy. Pamiętajcie o tym, że najlepsze duety trzymają się razem. Oczywiście jeśli ciocia Krysia lub teściowa/ teść porwie Was do tańca to odstąpcie drugą połówkę, ale ogólnie starajcie się trzymać razem. Nic tak nie irytuje fotografa jak wieczny brak Pary Młodej :) Patrząc na to z drugiej strony drugi raz taki dzień się nie zdarzy, więc czy nie warto spędzić go razem ramię w ramię ? Nie zrozumcie mnie źle. nie trzeba chodzić ze sobą jak byście byli spięci kajdankami… :) Ważne żebyście spędzali ten dzień razem :). Pamiętajcie, to czy będziecie mieli super zdjęcia/ film ślubny pełen emocji nie zależy tylko i wyłącznie od fotografa czy operatora kamery. Dajcie coś z siebie a wróci to w podwójnej ilości. Dlatego też nawet jeśli myślicie, że nie potraficie tańczyć to zróbcie to :) po bujajcie się po swojemu. kilka obrotów, milka buziaków, kilka zetknięć czołami przy wolnej piosence. Wy spędzicie miło czas tańcząc a my (media) zrobimy Wam piękną pamiątkę.

Dobra obsługa = dobre wesele

          Obsługa wesela jest jednym z Ważniejszych aspektów na Waszym Weselu. Bez nich goście nie będą mieli podanego posiłku, nie będą mieli do czego tańczyć, nie będzie pamiątki w postaci filmu lub zdjęć. Dobra obsługa potrafi dosłownie zrobić Wam niezapomniane Wesele ale… (zawsze jest jakieś ale) może spowodować, że Wasze wesele będzie totalną klapą. W tym punkcie krótko o tym czego warto dopilnować, oczywiście okiem fotografa :)              Nic tak nie psuje romantycznego ujęcia jak banery reklamowe w tle... Wyobrażacie to sobie? Kołyszecie się w romantycznym uścisku, światła zaglądają w obiektyw tworząc malownicze refleksy, a za Wami piękne i dostojne czerwone litery na białym tle: “ZESPÓŁ XYZ NAJLEPSZY DIDŻEJ NA TWOJE WESELE!!! ZADZWOŃ 999 888 777 !!!” Ładnie to wpisuje się w Wasze wesele prawda?? Wcale nie… :) Rozumiem, delikatny napis gdzieś na materiale zasłaniającym sprzęt ale reklamy na pół sali ? Litości! Oczywiście nie mówię tu stricte o oprawie muzycznej, ale też o wszelkiego rodzaju drink barach, fotobudkach, budkach z lodami ect. Pamiętajcie o tym że na wszystko w trakcie Waszego wesela powinniście mieć wpływ i tylko od Was powinno zależeć co gdzie stoi i jak wygląda Wasza sala weselna. Przecież najlepszą reklamą osoby świadczącej usługi na takich przyjęciach jest dobrze wykonana robota, a jeśli praca zostanie wykonana rzeczywiście dobrze to na pewno ktoś zainteresowany podejdzie i zapyta się o namiar Was lub usługobiorcę :)          Kolejną ważną rzeczą a na pewno najważniejszą dla fotografa jest oświetlenie sali! Dobre oświetlenie to dobre zdjęcia. W głowie fotografa dobre światło to światło jednolite i nie punktowe które rozjaśni obszar za fotografowanymi osobami oraz da ciekawe refleksy. Ponadto dobre światło nada charakteru i wyglądu waszej sali. Fajnie jest podświetlić także ściany nada to spójności dla całej aranżacji sali weselnej. Nie ma co przesadzać z kolorami! Według mnie najładniej wygląda światło białe i różowe ale z innymi też da radę :) na pewno unikajcie świateł punktowych czy laserowych to znaczy takich które kiedy na was świecą robią kropki na całym ciele. nie za fajnie to wygląda kiedy przy jakimkolwiek kadrze podczas tańca będziecie w ¼ pomarańczowi ¼ niebiesko-zieloni (hybryda shreka i smerfa) a na drugiej połowie ciała będziecie wykropkowani od laserów :) Dobre światła tworzą klimat na sali, pomagają Nam fotografom i umilają Wam oraz waszym gościom pobyt i zabawę na uroczystości :)

Przysięga i obrączki

…” i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci.” To jedne z najważniejszych słów które wypowiecie w tym dniu. Dlatego też niezwykle ważne jest aby ten moment został dobrze uwieczniony, a zależy to nie tylko od fotografa ale też i od Was. PAMIĘTAJCIE! Przysięgacie sobie, a nie dla księdza dlatego też zwróćcie się ku sobie (bokiem do ołtarza), i skupcie się na sobie. W tej chwili nic ale to absolutnie nic nie powinno was rozpraszać. Ksiądz krzywo trzyma mikrofon? Wujek Stasiek biega z telefonem po ołtarzu żeby pokazać nieobecnej cioci Krysi ten wyjątkowy moment? (to warto załatwić wcześniej:)) to wszystko w tym momencie powinno być nie istotne. Na zdjęciu czy filmie najlepiej wyglądają prawdziwe, nie udawane emocje. Jeśli czujecie, że po przysiędze chcecie się pocałować zróbcie to :) to Wasz dzień więc wszystko ma być tak jak Wy chcecie.
…”przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności.” to ten drugi najważniejszy moment w Waszym wyjątkowym dniu. Swojego rodzaju przypieczętowanie Waszego małżeństwa, znak, że od teraz tworzycie jedno emocjonalnie, prawnie oraz w aspekcie religijnym. Ważne jest abyście obrączki nakładali sobie na spokojnie :) Przecież nigdzie się Wam nie spieszy. jeśli chodzi o wizualny aspekt tego momentu warto jest jak w przypadku przysięgi zostać zwróconym ku sobie przed wypowiedzeniem “formułki” założyć obrączkę na palec współmałżonka (fotograf ma wtedy czas na zrobienie zdjęć obrączki wsuwanej na palec), podczas przysięgi patrzcie sobie w oczy. Warto pamiętać o drobnym szczególiku takim jak ucałowanie założonej obrączki :) przez mężczyznę oczywiście :)

Weselne Slowmotion


A propos tego co napisałem wcześniej. Gdzie się Wam spieszy? Cieszcie się każdym wzniosłym momentem bo uwierzcie mi, zanim się obejrzycie już będziecie żegnać się z gośćmi (i mówię tu o tych którzy zawsze zostają do końca wesela). Tak to już jest, niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a my zostajemy ze wspomnieniami, filmem lub zdjęciami. Dlatego też ciesząc się każdą chwilą i robiąc ją powoli (prawie jak żółwie umożliwiacie wykonanie większej ilości ujęć dla operatora kamery lub fotografa :) Momenty podczas przygotowań można powtórzyć (pary u których miałem tę przyjemność coś o tym wiedzą :D ), ale te podczas zakładania obrączek, wyjścia z kościoła, pocałunku podczas gorzkiej wódki lub podczas jakiegoś innego momentu. przytulenia się podczas wolnego tańca już raczej nie :) Podobnie jest z mówieniem przysięgi lub podziękowaniami dla rodziców, nie śpieszcie się, mówcie głośno i wyraźnie, tak żeby każdy Was rozumiał, słyszał :)

Wybór odpowiedniego miejsca do zdjęć 

        Wybór odpowiedniego miejsca będzie rzutował na to jakie zdjęcia otrzymacie i nie mówimy tu tylko o sesji lub sali weselnej. Ale także o miejscu powitania Pana Młodego, błogosławieństwa przez rodziców, miejsca w którym składane będą życzenia lub wykonywane zdjęcia pozowane- rodzinne. Należy unikać pokoi ciemnych i ciasnych. Niepożądane są także miejsca, które wizualnie nie wyglądają najlepiej czyli na przykład korytarze, przedsionki, pokoje w których jest bałagan. Idealnym miejscem jest jasny pokój z dużymi oknami zasłoniętymi gładkimi firanami rozpraszającymi światło !! :) Dlatego też jeśli istnieje taka możliwość wybór pokoju do przygotowań czy powitania Pana Młodego zostawcie na przyjazd fotografa lub kamerzysty. Pamiętajcie! IM WIĘCEJ NATURALNEGO ŚWIATŁA TYM LEPIEJ. Pamiętajcie też o tym, że warto zadbać o porządek w pomieszczeniach, które służyć będą jako miejsce fotografowania. Niby oczywiste ale uwierzcie mi, nie dla każdego :) Nic tak nie odciąga uwagi od pięknego portretu Panny Młodej jak ubrania zawieszone na krześle w tle lub zwinięty i położony byle jak koc na łóżku.        Podobnie jest w przypadku zdjęć grupowych lub pozowanych rodzinnych. Wiele Par Młodych chce wykorzystać czas pomiędzy błogosławieństwem a wyjazdem do kościoła na zdjęcia z obecnymi gośćmi. Oczywiście jest to super pomysł. Pod warunkiem, że mamy do tego odpowiednie miejsce. Czasem lepiej przełożyć ten pomysł na później i zorganizować taką mini sesję rodzinną podczas wesela czy to na sali w jakimś ciekawym miejscu lub przydomowym ogródku niż w pokoju na tle telewizora i łóżka na którym leży wcześniej wspomniany kocyk.    Jeśli chodzi o życzenia, w większość sytuacji mają one miejsce pod kościołem tuż po zdjęciu grupowym wykonanym zaraz po wyjściu młodych z kościoła. Warto zastanowić się wcześniej czy dobrym pomysłem nie będzie poproszenie gości o przejście 20 metrów w prawo gdzie być może jest więcej zieleni, lub przejść za kościół gdzie rozciąga się panorama na jezioro. Małe detale, a znacznie uatrakcyjnią oraz dodadzą charakteru Waszym zdjęciom.

      Każda para, a już na pewno każda Panna Młoda marzy o przepięknych zdjęciach z tego wyjątkowego dnia. Zdjęciach klimatycznych, pełnych emocji, przekazu, wzruszenia, ekspresji i miłości czyli wszystkiego tego co opisuje jeden z najważniejszych wydarzeń w życiu Pary Młodej. Profesjonalny fotograf ślubny, który ma doświadczenie, zna się na swojej pracy oraz potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji to tylko element wierzchołek góry lodowej zwanej przez każdą Parę Młodą “Naszymi Pięknymi Zdjęciami”. Kolejnym kryterium pozwalającym osiągnąć zamierzony efekt jest pewna siebie i NATURALNA (to słowo będzie powtarzane sporo razy) Para przyszłych małżonków oraz ich otoczenie. Zapewne w głowie rodzi się pewnie pytanie “Ale jak to? Ma być naturalnie i mamy wszystko zaplanować? Ustawić?” Odpowiedź brzmi: i tak i nie… :) Warto założyć sobie pewne detale oraz pamiętać o drobiazgach, które w połączeniu stworzą piękny obraz Waszego wymarzonego dnia, ale o tym w dalszej części bloga.
          Na długo przed weselem, zapewne przeglądaliście lub będziecie przeglądać Internet w poszukiwaniu inspiracji ślubnych, jak to wszystko będzie miało wyglądać. Wyobrażacie sobie Was na tych zdjęciach i marzycie aby wasze wesele było “jak z obrazka” i wtedy pojawiają się wątpliwości “ale ja nie potrafię pozować”. BŁĄD ! Najpiękniejsze zdjęcia to zdjęcia naturalne. Doświadczony Fotograf Ślubny nie będzie kazał wam robić czegoś czego nie czujecie. Dlatego nie raz powtarzam parom żeby zachowywały się NATURALNIE pamiętając o wcześniej wspomnianych drobnych szczegółach. W dniu Waszego święta będziecie “na muszce” fotografa, kamerzysty, rodziny, znajomych Dlatego też postanowiłem napisać ten, krótki (jeśli można go tak nazwać) poradnik, którego celem jest przekazanie Wam wiedzy o tym co robić żeby zdjęcia z Waszego wesela były pełne emocji, naturalności i przede wszystkim zawierały wszystkie najważniejsze momenty z Waszego wyjątkowego dnia :) Wszystko to okiem fotografa po to abyście Wy mieli piękną pamiątkę a fotografowi wygodnie się pracowało. W końcu o to chodzi żeby żyło się nam łatwiej, prawda ? :)

 

Im wcześniej tym lepiej


          Spokój ducha i możliwość wyluzowania przed tak ważnym dniem jak ślub i wesele jest na wagę złota. I nie mówię tu jako fotograf ale jako organizator swojej uroczystości. Ten punkt nie pojawiłby się gdybym jej nie organizował. Pamiętajcie im wcześniej załatwić drobiazgi tym wcześniej będziecie spokojni, a przecież nie chodzi o to żeby na weselu siedzieć jak na szpilkach i wszystko poprawiać, lub martwić się, że czegoś nie udało się zrobić. Dlatego też:
    • papeterię ślubną zamówcie lub zróbcie w miarę możliwości przed weselem (my mieliśmy ten komfort, że robiliśmy ją sami, więc naniesienie zmian trwało niecałe 5 minut i to z włączeniem komputera)
    • kwestię usługodawców i szczegółów usługi ustalcie minimum miesiąc przed weselem (rodzaj ozdób, plan działania kamerzysty/fotografa, menu na sali, smak tortu i inne usługi)
    • wszystko co macie kupić, a może poleżeć niech leży kupione w domu. Żebyście nie obudzili się kilka dni przed weselem, że czegoś nie macie, a nie jest dostępne aktualnie w sklepie.
    • Jeśli będziecie mieli zatwierdzoną listę gości, ustawienie stołów oraz przygotowane winietki po układajcie je zgodnie z planem stołów w taki sposób aby chodząc przy stole rozstawiać winietki a nie biegać po całej sali i szukać miejsca akurat tej winietki która jest kolejna. Niby błaha rzecz a potrafi dać dodatkowe godziny wolnego przed samym weselem. 

Zachowaj swoje wspomnienia

na długie lata!

Dla klientów

Firma

Kontakt

( +48) 795 000 385

cieslikfoto.pl@gmail.com

Giżycko ul. Słowiańska 34, 11-500